Google Pixel 7 Pro
KSh 57,000 – KSh 73,000Price range: KSh 57,000 through KSh 73,000
Google Pixel 8 Pro
KSh 70,000 – KSh 85,000Price range: KSh 70,000 through KSh 85,000
Google Pixel 8
- RAM: 8 GB
- Internal Storage: 128GB
- Battery: 4355mAh
- Main camera: 50MP + 12MP
- Front camera: 10.8 MP
- Display: 6.4 inch
- Processor: Google Tensor G2 (5 nm)
- Connectivity: 3G, 4G, 5G, Wi-Fi
- Colors: Obsidian, Lemongrass, Snow
- OS: Android 13
- NB: NO local warranty
KSh 66,000 – KSh 70,000Price range: KSh 66,000 through KSh 70,000
Category: Google Pixel Phones
14
People watching this product now!
Description
Specifications
Overview
| RAM | 8GB |
|---|---|
| Storage | 256GB, 128GB |
| Battery Capacity | 4355 mAh |
| Primary Camera | 12MP, 50MP |
| Front Camera | 10MP |
| Network | 5G, 2G, 3G, 4G, Bluetooth 5.0, USB Type-C |
| Operating System | Android, Android 13 |
| Screen Size | 6.3 inch screen |
| SIM Card Slots | Dual SIM, Single SIM |
| Display Features | AMOLED, 90Hz |
Display
| Screen Size | 6.3 inch screen |
|---|
RAM
| RAM | 8GB |
|---|
Storage
| Storage | 256GB, 128GB |
|---|
Features
| Primary Camera | 12MP, 50MP |
|---|---|
| Front Camera | 10MP |
Battery
| Battery Capacity | 4355 mAh |
|---|
